چگونگی هک گوشی موبایل
  1. خانه
  2. اپلیکیشن گوشی موبایل
  3. 3 علتی که چرا و چگونه گوشی موبایل هک می‌شود
اپلیکیشن گوشی موبایل

3 علتی که چرا و چگونه گوشی موبایل هک می‌شود

امروزه تلفن‌های همراه پراستفاده ترین وسیله بین تمام افراد جامعه محسوب می‌شود و حفظ و برقراری امنیت آن که مورد هک و نفوذ قرار نگیرد خیلی حساس و مهم هست. مردم اینقدر به گوشی موبایل خود وابسته هستند که تقریباً می‌توان گفت شاید خصوصی ترین مسائل مرتبط با هر شخص…

دوره‌های در تخفیف

عجله کن! تکرار نمی شه…

امروزه تلفن‌های همراه پراستفاده ترین وسیله بین تمام افراد جامعه محسوب می‌شود و حفظ و برقراری امنیت آن که مورد هک و نفوذ قرار نگیرد خیلی حساس و مهم هست. مردم اینقدر به گوشی موبایل خود وابسته هستند که تقریباً می‌توان گفت شاید خصوصی ترین مسائل مرتبط با هر شخص را در گوشی تلفن آن یافت.

برای همین هست که اینقدر امنیت این ابزار هوشمند اهمیت دارد که خدایی نکرده اگر دست شخصی مثل هکر و نفوذگران بیفتد می‌توانند از آن اطلاعات سؤاستفاده کنند و آبروی زندگی شخصی و کاری هر فردی را به خطر بیندازند.

شاید خودتان بارها شاهد این امر بوده‌اید که مثلاً خبر هک شدن گوشی موبایل یک بازیگر معروف یا هر شخصی که مقام و اعتبار بالایی در جامعه دارد را شنیده باشید که وقتی تلفن همراهش مورد نفوذ قرار گرفت و به تبع آن باعث لو رفتن اطلاعات شخصی و خصوصیش شد و چه جنجال هایی را به پا کرد.

انواع سؤاستفاده هایی که بعد از هک گوشی موبایل شما اتفاق می‌افتد عبارتند از:

  1. درخواست باج از شما توسط شخص هکر
  2. پخش اطلاعات خصوصی شما به واسطه کینه و دشمنی از شما
  3. پاک کردن اطلاعات حساس بخاطر دلایل شخصی
  4. بدنام کردن شما در جامعه با چیزهایی که از شما دست می آوردند

توجه کنید که اکثر افراد روی گوشی موبایلشان رمز می‌گذارند تا اگر موقعی شخصی بدون اجازه قصد جاسوسی و سرک کشیدن به محتوای درون آن را داشت به بن‌بست بخورد و به هدف نادرستش نرسد.

حالا این وسط بعضی مردم ساده لوح رمز تلفن همراه شان را خیلی عبارات ساده مثل تاریخ تولد یا شماره ملی و … خود قرار می‌دهند که در چنین مواقعی اگر یکی از نزدیکان شما قصد نفوذ به گوشی شما را داشته باشد با داشتن کوچکترین اطلاعاتی راجب شما به راحتی می‌تواند رمز گوشی شما را بدست آورد و واردش شود و به اصطلاح می‌گوییم که هکش کرده است.

چطور خودمان باعث هک شدن گوشی موبایلمان می‌شویم

خب ما در آنجا می‌خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که چه مواقعی ما بخاطر ناآگاهی و نداشتن سواد کافی باعث لو رفتن اطلاعات خودمان و نفوذ به تلفن همراه خودمان می‌شویم.

آیا می‌دانستید اگر شما مثلاً با گوشی موبایل خود وارد یک سایت معتبر به هر دلیلی شوید و در آنجا فایلی را دانلود و باز کنید یا اطلاعات فرمی را پر کنید و یا روی دکمه ای کلیک کنید به راحتی در معرض هک شدن قرار می‌گیرید.

یا اصلاً می‌دانستید می‌توانند یک آگاهی جذاب تبلیغاتی به صورت جعلی و تقلبی درست کنند و در آن وعده تخفیف شگفت انگیز را به شما دهند و در آن ایمیل از شما درخواست شود روی لینک ارسالی همراه ایمیل کلیک کنید تا بتوانید تا فرصت هست از تخفیف ها استفاده کنید و یک جورایی شما را هیجان انگیز کنند و وقتی شما روی لینک مخربی که قرار دارد کلیک می‌کنید به راحتی بدون آنکه متوجه چیزی شوید هک می‌شوید.

دوستان عزیز گاهی اوقات فرآیند هکری که اشخاص نفوذگر انجام می‌دهند اینقدر پیچیده هست که اشخاصی که متخصصین حوزه امنیت هستند و کارشان همین مورد هست به سختی شاید متوجه این اتفاق و نفوذ به سیستم هایشان بشوند چه برسه به افراد معمولی…

چگونگی هک گوشی موبایل

از کجا بفهمیم که گوشی موبایل ما هک شده است

اصلاً تصور کنید وقتی به گوشی شما نفوذ شود حتماً باید یک اتفاق خاصی بیفتد که شما متوجه شوید. با این ابزار های پیشرفته ای که در حوزه هک و امنیت آمده و هر روزه هم بر تعدادشان افزوده میشه فهمیدن اینکه گوشی ما دچار یک مشکلی شده است یا نه کار پیبچیده ای هست.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که هک شدن مثل آمپول خوردن هست و یه دردی را باید احساس کنند که باید بگم اصلاً اینطور نیست و باز هم مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان هست.

حالا چیکار کنیم که گوشی تلفن همراه ما هک نشود؟

عزیزان مطمئن باشید اگر کسی به شما گفت که مثلاً فقط همین چند تا کار را انجام بده و دیگر هک نمی‌شوید. به جد می‌گویم که آن شخص هیچ دانش و اطلاعاتی در این زمینه ندارد و خیلی ساده لوحانه به این قضیه نگاه می‌کند.

اگر بخواهیم خیلی درک درست و کاملی به شما بدهم باید برای شما یک مثالی را از خودمان بزنم تا شما قشنگ متوجه این جریان شوید و کار درست از غلط را به راحتی تشخیص دهید.

الان به نظر شما یه انسان چه موقع جسمش شرایط مطلوبی را دارد و سالم می‌ماند؟ آیا فقط خوردن غذای سالم و مقوی کافیست/ آیا به نظرتون داشتن بهداشت فردی چقدر ضرورت دارد/ داشتن تفریح و ورزش چقدر اهمیت دارد.

فکر کنم حالا خودتان متوجه شده‌اید که همچون انسان برای داشتن جسم و روان سالم و تندرست نیازمند رعایت ده‌ها فاکتور سلامتی هست.
بنابراین گوشی موبایل شما هم اگر نخواهد هک شود و مورد نفوذ قرار نگیرد شما باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید.

مثلاً نمی‌شود یک نفر بگوید من بهترین آنتی ویروس را روی موبایلم نصب کردم و از آن ور هم هر برنامه‌ای که از هر جا به دستش رسید سریع نصبش می‌کند.

یا فردی می‌گوید من به غیر از ایمیل‌های ارسالی توسط آشنایان ایمیل شخص دیگری را باز نمی‌کنم. خب من می‌خواهم بدانم شما از کجا می‌دانید که دوست وآشنا شما شاید خودش فریب خورده و آن ایمیل را که حاوی لینک مخرب هست برای شما فرستاده آنوقت می‌خواهید چکار کنید.

می‌بینید موارد بالا باهم تناقض دارد و اگر ده‌ها عامل برای حفظ امنیت گوشی موبایل شما رعایت شود و اگر فقط به یک نکته کوچک توجه کنید همین مورد برای هک شدن موبایل شما کافیست.

دوستان من اینجا نمی‌خواهم تک تک مواردی را که شما برای گشت و گذار در دنیای دیجیتال باید رعایت کنید را ذکر کنم چون بسیار طولانی خواهد بود و همچنین حفظ طوطی‌وار نکات امنیتی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد بلکه شما باید به درک درستی از این موضوعات برسید.

اما یک نکته و ترفند را به شما می‌گویم که اگر فقط همین یه مورد را رعایت کنید تا حد زیادی از این موضوعات گفته شده می‌توانید جلوگیری کنید.
عزیزان هر وقت دیدید که چیزی دارد با هیجان شما بازی می‌کند و آن را قلقک می‌دهد باید بیشتر در آن مورد تأمل به خرج دهید.

بگذارید براتون مثال بزنم مثلاً برای شما لینک یه برنامه را می‌فرستند که می‌توانی میزان حقوق آشنایانت را ببینی این هیجان یعنی حس فضولی/ یا اینکه روی این لینک کلیک کن و هزار تومان به فلان جا کمک کنی. دوستان کمک کردن چیز بدی نیست ولی اگر آن لینک جعلی باشه کل حسابت خالی میشه این مورد میشه حس دلسوزی

یا موارد دیگه ای که تماماً با انواع احساس و عواطف شما در ارتباط هستند مثل ترس یا شادی و … پس حواستان باشد. امیدوارم که از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.