برقراری امنیت سیستم کامپیوتری
  1. خانه
  2. امنیت دیجیتال
  3. ساده‌ترین روش‌های تأمین امنیت کامپیوتر
امنیت دیجیتال

ساده‌ترین روش‌های تأمین امنیت کامپیوتر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتری شدن کارها، بیش‌ازپیش نیاز به تأمین امنیت کامپیوتر بیشتر احساس می‌شود. شاید برخی از افراد تصور کنند که اطلاعات شخصی آن‌ها برای دیگران بلااستفاده است و لزومی به مراقبت ندارد. باید بدانید همیشه افرادی هستند که با جزئی‌ترین اطلاعات شما می‌توانند کلاهبرداری‌های کلانی انجام…

دوره‌های در تخفیف

عجله کن! تکرار نمی شه…

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتری شدن کارها، بیش‌ازپیش نیاز به تأمین امنیت کامپیوتر بیشتر احساس می‌شود. شاید برخی از افراد تصور کنند که اطلاعات شخصی آن‌ها برای دیگران بلااستفاده است و لزومی به مراقبت ندارد. باید بدانید همیشه افرادی هستند که با جزئی‌ترین اطلاعات شما می‌توانند کلاهبرداری‌های کلانی انجام دهند و به‌راحتی شما را به دردسر بیندازند.

برقراری امنیت سیستم کامپیوتری

۵ گام مهم برای امنیت کامپیوتر که باید بدانید

افزایش امنیت کامپیوتر می‌تواند به شیوه‌های مختلفی صورت بگیرد. انجام هیچ‌کدام از این شیوه‌ها نیز به مهارت خاصی نیاز ندارد و شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را انجام دهید. در اینجا ۵ مورد از ساده‌ترین و بااهمیت‌ترینِ این روش‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

کامپیوتر چگونه امن می شود

استفاده از آنتی‌ویروس‌های معتبر

خرید و تهیه‌ی آنتی‌ویروس معتبر یکی از راه‌های اساسی و مهم برای تأمین امنیت کامپیوتر به شمار می‌رود. آنتی‌ویروس‌ها معمولاً می‌توانند به‌طور هم‌زمان چندین خدمت را به شما ارائه دهند. آن‌ها از حساب کاربری شما در مقابلِ انواع حملات مراقبت می‌کنند، در هنگام اتصال به اینترنت از کامپیوتر شما محافظت می‌کنند، برای بهبود وضعیت امنیت کامپیوتر، نرم‌افزارها و به‌ روزرسانی‌ آن ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و همچنین فایل‌های ناشناس و خطرناکی که توسط دستگاه‌ها یا فلش‌های حاوی اطلاعات مخرب، وارد کامپیوتر شما می‌شوند را شناسایی و  سریعاً پاک‌سازی می‌کنند.

افزایش امنیت کامپیوتر با استفاده از آنتی ویروس

برای بهبود عملکرد آنتی‌ویروس‌ها، شما باید به‌صورت مداوم آن‌ها را به جدیدترین نسخه آپدیت کنید تا لیست فایل‌های مشکوک، به‌صورت خودکار در حافظه‌ی آن‌ها ثبت شود و امنیت سیستم شما را به‌درستی تأمین نمایند. همچنین به‌روزرسانی آنتی‌ویروس سیستم کامپیوتر نیز باعث می‌شود بدافزارها در صورت مشاهده به‌سرعت تشخیص داده و حذف شوند.

دانلود برنامه‌های نرم‌افزاری موردنیاز از سایت‌های معتبر برای امنیت کامپیوتر

شما باید در هنگام دانلود و نصب نرم‌افزار برای کامپیوتر خود کاملاً هوشیار باشید و فقط از سایت‌هایی استفاده کنید که دارای اعتبار کافی هستند و امنیت رایانه یا همان کامپیوتر شما را به خطر نمی‌اندازند. چراکه برنامه‌های دانلود شده از سایت‌های متفرقه می‌توانند سبب اختلال در سیستم، برهم زدن فایل‌های کامپیوتر شما و درنهایت آسیب به آن شوند.

پسورد قوی برای افزایش امنیت دستگاه کامپیوتری

چرا باید ایمیل‌های دریافتی را پاک‌سازی کنیم؟

برای اینکه بتوانید به‌صورت دستی امنیت اطلاعات موجود در کامپیوتر خود را حفظ کنید، باید از باز کردن ایمیل‌های ناشناسی که از هر طریقی به دستتان می رسد بپرهیزید. به این جور ایمیل‌ها هرگز جواب ندهید و همچنین به هیچ وجه آن‌ها را برای دیگران ارسال نکنید. همچنین فایل‌های پیوست مشکوکی که به همراه این ایمیل‌ها هستند را باز نکنید و سریعاً آن‌ها را spam تشخیص دهید.

چگونه با رمز عبور قوی، امنیت کامپیوتر خود را حفظ کنیم؟

برای ورود به هر شبکه کامپیوتری، باید از رمز عبورِ انتخابیِ مخصوص خود، استفاده نمایید. برای حفظ امنیت کامپیوترها، رمز عبور انتخابی شما باید  نسبتاً قوی باشد تا نفوذگران و هکرها به‌راحتی نتوانند آن را تشخیص دهند. رمز عبور قوی شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها می‌باشد.

رمز عبور چگونه امنیت را بالا می برد

برای انتخاب پسورد مطمئن سعی کنید از اعداد و اسامی شخصی مانند تاریخ تولد یا نام فرزندتان که به‌راحتی و آسانی قابل حدس زدن توسط سایرین هستند، استفاده نکنید. همچنین هرگز رمز عبور خود را در دسترس افراد دیگر چه آشنایان و چه افراد ناشناس قرار ندهید و نسبت به تماس‌ها و ایمیل‌هایی که از شما درخواستِ رمز عبور یا هر نوع اطلاعات خصوصی را دارند، بی‌اعتنا باشید.

تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از فایل‌های مهم

سعی کنید همیشه از فایل‌های مهم و اطلاعات شخصی خود مانند عکس‌ها و اسناد ضروری، چندین نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید و آن‌ها را روی حافظه‌های قابل‌انتقال مانند دی‌وی‌دی یا هارد جداگانه ذخیره نمایید. اگر به این شیوه درست و اصولی عمل کنید، نه‌تنها سبب افزایش امنیت کامپیوتر شخصی خود می شوید، بلکه امنیت فایل‌های شخصی شما واطلاعات مهمی که بر روی آن قرار دارد نیز حفظ می‌شود.