چگونه به فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم
  1. خانه
  2. کسب و کار اینترنتی
  3. 4 روش که چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟
کسب و کار اینترنتی

4 روش که چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟

در این مقاله از گروه کسب و کارهای اینترنتی مجله آموزشی فندک به بررسی اینکه از چه روش هایی و چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم برای یک خرید آنلاین به صورت امن و راحت و آسوده پرداختیم. دوستان حتی اگر سایتی تمام موارد گفته شده را رعایت کرد…

دوره‌های در تخفیف

عجله کن! تکرار نمی شه…

در این مقاله از گروه کسب و کارهای اینترنتی مجله آموزشی فندک به بررسی اینکه از چه روش هایی و چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم برای یک خرید آنلاین به صورت امن و راحت و آسوده پرداختیم.

دوستان حتی اگر سایتی تمام موارد گفته شده را رعایت کرد باز دلیلی صد در صد بر درستی و اعتبار آن فروشگاه اینترنتی نیست چون هر روز روش‌ها و نکات کلاه‌برداری بیشترتر می‌شود پس وظیفه شما کاربر آنلاین در فضای مجازی هست که خیلی حواس خود را جمع کنید تا در دام شیادین و شیاطین فضای سایبری نیافتید.

من در حد توان سعی دارم مهم‌ترین نکاتی را که باید رعایت کنید در هر خرید آنلاین را ذکر کردم و بقیه ماجرا را به دست شما می‌سپارم. امیدوارم از خواندن این مقاله نهایت لذت را ببرید. و فقط به خواندن یک مقاله اکتفا نکنید. در مجله فندک هر روزه سعی میشه آموزش های کاربردی بیشتری برای شما عزیزان تهیه و تولید بشه.

امروزه فروشگاه های اینترنتی مختلفی شروع به فعالیت کردند و کالا و خدمات خود را در بستر اینترنت و به صورت آنلاین به فروش می رسانند . اینکار دشواری خاصی را برای کاربر به وجود می‌آورد که از بین این همه سایت و فروشگاه اینترنتی کدام را انتخاب کند.

روش بررسی قابل اعتماد بودن فروشگاه اینترنتی

فعال بودن ssl سایت و سبز شدن نوار آدرس مرورگر شما

بدین منظور که در اول آدرس سایت https به جای http باشد که این نماینگر امنیت بالای وب سایت و اینکه اطلاعات کاربران به صورت امن و محافظت شده برای آن سایت ارسال می‌شود و اگر هکری این وسط ارتباط بین کاربر و سرور سایت شنود کند نمی‌تواند اطلاعاتی را به سرقت ببرد.

سایتی که دارای آدرس معتبر و معقولی باشد معمولاً قابل اعتمادترند

به فرض اگر دو نمونه آدرس فرضی در زیر نشانی اینترنتی فروشگاه های اینترنتی باشد شما با دیدن این نام دامنه ها به کدام سایت اعتبار بیشتری می دهید پس به این مورد هم توجه کافی داشته باشید
( Kallaaatoop1.com ):از ظاهرش اسمش معموله که سایت مقبولی نیست
( Topkala.com ):کاملاً دامنه مناسب و جالبی داره
( اسامی بالا فقط برای مثال هست و بس …)

علاوه بر دامنه سایت به اسم و عنوان آن هم دقت کنید واگر توانستید نام آن برند و کسب و کار را در اینترنت جستجو کنید و اطلاعاتی به دست آورید و در این حین ممکنه به نتایج جالبی برسید اصلاً ببینید در مورد این کسب و کار مورد نظر هیچ مطلبی در سطح اینترنت موجود است و آیا شخص دیگری قبلاً از آن سایت خرید کرده و نظرش را به اشتراک گذاشته است.

چگونه به فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم

داشتن نماد اعتماد الکترونیکی برای افزایش اعتبار فروشگاه اینترنتی

حتما دقت کنید که سایت مربوطه ای که قصد خرید و گرفتن خدمات و محصولی از آن را دارید آیا دارای این نماد و مجوز را که یکی از مهم ترین اولویت ها و فاکتورها در بررسی قابل اعتماد بودن و یا نبودن یک فروشگاه اینترنتی است

این مجوز زیر نظر وزارت صنعت و معدن و تجارت به سایت هایی که در آن ها تراکنش مالی اتفاق می افتد با اخذ مدارک لازم از صاحب آن کسب و کار داده می‌شود و تقریباً میشه گفت تا حد زیادی خیال کاربر را برای خرید از آن فروشگاه اینترنتی راحت می کند.

به دو روش می توانید وضعیت سایت را از لحاظ داشتن این نماد اعتماد بررسی کنید .
1_ امروزه اکثر سایت های فروشگاهی برای جلب اعتماد کاربران لوگو این نماد را داخل وب سایت خود قرار می دهند
که شما با کلیک روی آن لوگو باید به صفحه ای هدایت شوید که اطلاعات و مشخصات صاحب آن و کسب کار زده که میتواند وضعیت آن را بررسی کنید .

2_ مراجعه به سایت نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کارهای اینترنتی به آدرس enamad.ir و در در قسمت استعلام دامنه سایت مورد نظر را وارد کنید تا از صحت و درستی آن فروشگاه اطمینان حاصل کنید .

نشان ملی ثبت (ساماندهی)
این مجوز هم زیر نظر وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی هست که دقیقا مثل همان نماد بالا هست با این تفاوت که تقریباً اکثر سایت‌ها باید این مجوز را دریافت کنند و مختص به فروشگاه های اینترنتی نیست. استعلام صحت این مجوز را همانند نماد بالا چک و بررسی کنید.

نماد ها و مجوز های دیگه هم هستند که در زمینه های مختلف هستند که یا به گروه خاصی از کسب و کار ها تعلق می‌گیرد و یا همگانی هست. ولی این نمادها جزو مهم ترین ها هستند که براتون شرح دادم.

حتما بررسی کنید سایت و فروشگاه اینترنتی دلخواه شما شماره تماس واقعی و پاسخگو داشته باشد و هرچه شماره تلفن چه ثابت یا همراه بیشتر باشد بهتر هست
مشخصات آدرس ذکر شده در نشانی مکان فروشگاه آنلاین را بررسی کنید و سایر مواردش را…
همچنین برای افزایش اعتماد خود توصیه می شود با بخش پشتیبانی آن سایت تماس بگیرید و اطلاعات لازمه را کسب کنید.

همیشه از فروشگاه های آنلاین معتبر و اسم رسم دار سعی در خرید داشته باشید چون فروشگاه های بزرگ معمولا برای ایجاد برند سازی تلاش می کنند و اصل و نهاد برند هم با کار بد و ناپسند در تضاد است. پس در اکثر مواقع هوای مشتری را دارند و خدمات خوب و عالی به آن ارائه می کنند.

یه نکته دیگه اینکه هر کالا و خدماتی که می‌خواهید بخرید قسمت نظرات آن محصول مدنظر را مطالعه فرمایید معمولا نکات و چیز های جالبی در این قسمت هست که می توانید ببینید که در تصمیم گیری به شما کمک می‌کند

قبل از خرید همیشه حتماً قیمت ها را در چندین وب سایت و فروشگاه اینترنتی بررسی کنید و اگر دیدید یک سایت قیمت اجناسش تفاوت بسیار زیادی با سایر فروشگاه ها دارد حتما به آن سایت شک کنید و با دقت بسیار بیشتری به بررسی جزئیات آن سایت بپردازید.

دوستان سعی کردم اکثر نکاتی که شما در یک خرید اینترنتی رعایت کنید را متذکر شوم و راه‌های بررسی قابل اعتماد و امن بودن یک فروشگاه آنلاین را بیان کردم ولی خودتان فقط به این موارد اکتفا نکنید و حتماً تحقیقات و بررسی بیشتری قبل از هر خرید خود انجام دهید.