تاریخچه ویندوز
  1. خانه
  2. سیستم عامل و نرم افزار کامپیوتر
  3. تاریخچه ویندوز
سیستم عامل و نرم افزار کامپیوتر

تاریخچه ویندوز

تاریخچه ای از سیستم عامل پرطرفدار ویندوز از ورژن ۱ تا ۱۰ به این صورت هست. ویندوز، سیستم عاملی است که اکثر کاربران رایانه در دنیا از آن استفاده می‌کنند. این سیستم عامل اولین بار در سال ۱۹۸۵ به صورت رسمی منتشر شد و توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شد.…

دوره‌های در تخفیف

عجله کن! تکرار نمی شه…

تاریخچه ای از سیستم عامل پرطرفدار ویندوز از ورژن ۱ تا ۱۰ به این صورت هست. ویندوز، سیستم عاملی است که اکثر کاربران رایانه در دنیا از آن استفاده می‌کنند. این سیستم عامل اولین بار در سال ۱۹۸۵ به صورت رسمی منتشر شد و توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شد. در این مقاله، ما به بررسی تاریخچه ویندوز از نسخه ۱.۰ تا نسخه ۱۰ می‌پردازیم.

ویندوز ۱.۰ (۱۹۸۵)

ویندوز ۱.۰، نخستین نسخه از سیستم عامل ویندوز بود که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد. این نسخه شباهت بسیاری با محیط کاری مانند MS-DOS داشت، با این تفاوت که قابلیت های بیشتری داشت و از محیط گرافیکی استفاده می‌کرد. این نسخه از ویندوز به صورت پردازش بر روی کامپیوترهای IBM PC منتشر شد.

ویندوز ۲.۰ (۱۹۸۷)

در سال ۱۹۸۷، ویندوز ۲.۰ منتشر شد. این نسخه از ویندوز دارای قابلیت هایی نظیر مدیریت حافظه بهتر، پشتیبانی از گرافیک رنگی و کار با فایل‌های بزرگتر بود. ویندوز ۲.۰ نیز بر روی کامپیوترهای IBM PC عرضه شد.

ویندوز ۳.۰ (۱۹۹۰)

ویندوز ۳.۰، در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و در آن قابلیت هایی بهبود یافته بود. این نسخه از ویندوز به تعداد زیادی از رایانه های شخصی پشتیبانی می‌کرد و قابلیت هایی نظیر محیط کاری گرافیکی بهبود یافته، پشتیبانی از شبکه و افزایش سرعت بارگذاری فایل‌ها داشت.

تاریخچه سیستم عامل ویندوز و نسخه های مختلف آن

ویندوز ۹۵ (۱۹۹۵)

ویندوز ۹۵ در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و بسیاری از قابلیت هایی که تا کنون در ویندوز وجود نداشت، به آن اضافه شد. این نسخه از ویندوز شامل محیط کاری شبیه به Macintosh بود که با استفاده از عناصر گرافیکی مثل پوسته (skin)، صفحه کلید و موس، رابط های جدیدی به کاربران ارائه می‌کرد. همچنین، ویندوز ۹۵ اولین نسخه از ویندوز بود که فایل‌ها و پوشه‌ها در آن به صورت یکپارچه در شبکه قابل اشتراک‌گذاری بودند.

ویندوز NT ۳.۱ (۱۹۹۳)

ویندوز NT ۳.۱، نسخه ای بود که برای استفاده در سرورها و کامپیوترهای تخصصی منتشر شد. این نسخه از ویندوز دارای قابلیت های امنیتی بسیار بالا بود و بر روی پردازنده های RISC نیز پشتیبانی می‌کرد.

ویندوز ۹۸ (۱۹۹۸)

در سال ۱۹۹۸، ویندوز ۹۸ منتشر شد و به عنوان یک نسخه بهبود یافته از ویندوز ۹۵ معرفی شد. این نسخه از ویندوز دارای قابلیت هایی نظیر پشتیبانی از USB و DVD بود. همچنین، در این نسخه از ویندوز محیط کاری بهبود یافته و قابلیت های جدیدی نظیر ضمیمه کردن فایل‌ها و پشتیبانی از دوربین‌های دیجیتال اضافه شد.

تاریخچه ویندوز

ویندوز XP (۲۰۰۱)

ویندوز XP، نسخه بعدی از سیستم عامل ویندوز بود که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. این نسخه از ویندوز دارای قابلیت هایی نظیر محیط کاری بهبود یافته، پشتیبانی از دستگاه های USB ۲.۰ و تکنولوژی Plug and Play بود. همچنین، در این نسخه از ویندوز قابلیت های امنیتی بهبود یافته و سیستم حفاظتی Windows Firewall به آن اضافه شد.

ویندوز Vista (۲۰۰۶)

ویندوز Vista، در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و نسخه بعدی از ویندوز XP بود. این نسخه از ویندوز دارای قابلیت هایی نظیر محیط کاری بهبود یافته، افزایش سرعت بالای کار با فایل‌ها، پشتیبانی از DirectX ۱۰ و قابلیت‌های جدیدی نظیر تکنولوژی Aero Glass بود.

تاریخچه سیستم عامل محبوب ویندوز ۷ (۲۰۰۹)

ویندوز ۷، در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و به عنوان یک نسخه پایدار و بهبود یافته از ویندوز Vista معرفی شد. این نسخه از ویندوز دارای قابلیت هایی نظیر بهبود محیط کاری، افزایش سرعت بالای کار با فایل‌ها، پشتیبانی از DirectX ۱۱ و محیط کاری بهبود یافته بود. همچنین، در این نسخه از ویندوز قابلیت های جدیدی نظیر Jump Lists و Aero Peek اضافه شد.

ویندوز ۸ (۲۰۱۲)

ویندوز ۸، در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و تلاش داشت تا سیستم عامل ویندوز را با توجه به تغییرات در دنیای فناوری، به روز کند. در این نسخه از ویندوز، محیط کاری به صورت کاملاً جدیدی طراحی شده بود که بسیاری از کاربران با آن آشنا نبودند. همچنین، در ویندوز ۸، قابلیت های جدیدی نظیر Start Screen و Charms Bar اضافه شد.

ویندوز ۸.۱ (۲۰۱۳)

ویندوز ۸.۱، در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و تلاش داشت تا مشکلات ویندوز ۸ را حل کند. در این نسخه از ویندوز، محیط کاری بهبود یافته و قابلیت هایی نظیر Start Button و قابلیت Boot to Desktop اضافه شد.

تاریخچه ویندوز ۱۰ (۲۰۱۵)

ویندوز ۱۰، آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. در این نسخه از ویندوز، محیط کاری بهبود یافته و قابلیت های جدیدی نظیر Cortana، Microsoft Edge و Continuum اضافه شد. همچنین، ویندوز ۱۰ قابلیت پشتیبانی از دستگاه‌های لمسی و بازی‌های مجازی را دارد.

ویندوز، سیستم عاملی است که در طول سال‌ها تغییرات زیادی را تجربه کرده است. از نسخه اولیه در سال ۱۹۸۵ تا نسخه‌های جدیدی که در حال حاضر در دسترس هستند، ویندوز به عنوان یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های رایانه در دنیا شناخته می‌شود. با توسعه فناوری و تغییر نیازهای کاربران، مطمئناً در آینده نیز تغییرات بیشتری در ویندوز خواهیم دید.