بایوس کامپیوتر چیست / فایده و کاربرد برنامه bios در لپ تاپ ها

بایوس در کامپیوتر چیست و چطور کار می کند این چیزی است که در این مقاله از مجله آموزشی فندک می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم توجه کنید که بایوس اولین برنامه ای است که در هر سیستم کامپیوتری اجرا می شود یعنی وقتی شما دکمه پاور کامپیوتریا لپ تاپ را میزنید نخستین نرم‌افزاری که در پس زمینه اجرا می شود و وظایف گوناگونی دارد بایوس است.

به بیان ساده تر بایوس یا bios مخفف عبارت basic input output system هست.

آیا اولین نرم افزاری که در کامپیوتر اجرا می شود بایوس هست؟

بعضی افراد به اشتباه فکر می کنند اولین برنامه ای که در سیستم اجرا می شود حالا چه کامپیوتر یا لپ تاپ سیستم عامل آن سخت افزار است حالا می‌خواهد لینوکس باشد یا ویندوز.

توجه کنید این سیستم عامل ها که نام بردم در واقع در مراحل بعدی بوت شدن و بالا آمدن کامپیوتر نقش دارند و این بایوس است که در گام اول شروع به کار می کند و از مهمترین وظایفی که دارد این است که بررسی کند آیا این لپ تاپ یا کامپیوتر سخت افزارش کاملاً در وضعیت مطلوبی برای کار کردن به سر می برند یا خیر…

به بیان ساده تر شاید شما بارها سیستم خود را روشن کنید و هنگامی که کامپیوتر در حال روشن شدن است بوق هایی‌ را از سیستم خود بشنوید،این بوق ها و آلارم ها معمولاً حاکی از یک مشکلی در سیستم شما هستند که در اینترنت هم اگر مقداری جستجو کنید و مقالاتی در خصوص بوق های بایوس بخوانید شاهد این خواهید بود که اگر بوق ممتد باشد یک مسئله است یا اگر بوق تکه تکه باشد یک مسئله دیگری است.

به طور معمول اینها همان بوق هشداری هستند که از سمت بایوس برای شما ارسال می‌شوند و می خواهند به شما هشدار دهند که سیستم شما در یک بخشی دچار مشکلی هست.

ارتباط مستقیم بایوس با سخت افزار کامپیوتر

مثلا یه زمانی فن لپ تاپ من مشکل داشت وقتی که لپ تاپ را روشن میکردم چند تا بوق میزد و در صفحه سیاه رنگ می نوشت : cpu fan error
یعنی به طور واضح کامپیوتر می‌خواست به من بگوید که یه مشکلی هست که مربوط به فن سیستم توعه و راست می گفت وقتی من لپتاپ تعمیرگاه بردم و فنش را تعویض کردم به کلی مشکل برطرف شد پس می بینید که این بایوس که در اول کار اجرا می شود به بررسی سلامت قطعات سیستم شما می پردازد و چک میکند که همه چی درسته یا نه اگر همه چیز خوب بود و مشکلی نبود بقیه مراحل کار را به بوت لودر می سپارد تا کامپیوتر شما و سیستم عاملی که روی آن نصب است به خوبی بالا آید و آماده سرویس دهی به شما شود.

کاربرد بایوس کامپیوتر چیست

خوب شاید برای شما سوال باشد که این بایوس اصلا کجا قرار دارد توجه کنید بایوس یک برنامه نرم افزاری است که فقط اجرا می شود به بیان ساده تر این طور نیست که شما بتوانید آن را حذف کنید یا تغییرات خیلی پیچیده روی آن اعمال کنید تمام کامپیوتر ها و لپ تاپ ها در خود نرم افزاری به نام بایوس دارند که وظایف مختلفی دارد.

تاثیر درک معنی و کاربرد بایوس در نصب ویندوز

  1. از کاربرد های بایوس لپ تاپ به طور خلاصه می توان به دیدن دمای قطعات سیستم یا سرعت چرخش فن ها نام برد.
  2. از طریق بایوس می توان در ابتدای شروع به کار کامپیوتر روی آن پسوردی را قرار داد.
  3. تعیین کرد از روی چه حافظه ای از جمله فلش یا سی دی رام یا هارد کامپیوتر سیستم مد نظر بارگذاری شود.

مثلاً زمانی می‌خواهید شما مشخص کنید که سیستم شما روی چه حافظه ای بالا بیایید یا بوت شود مثلا می خواهید ویندوز خود را عوض کنید حالا که از طریق دی وی دی یا فلش یا هر حافظه ی دیگری که در دسترس دارید باید مشخص کنید به که به محض روشن شدن کامپیوتر روی کدام حافظه سیستم بوت شود و این را باید شما از طریق بایوس تنظیم کنید و از وظایف مهم و کلیدی بایوس است و اگر شما این را خوب درک نکنید در نصب سیستم عامل روی لپ تاپ یا کامپیوتر به مشکل بر می خورید.

حالا بیایید به صورت دقیق تر این مورد که بایوس روی کدام بخش از سیستم شما حالا چه به صورت کامپیوتر یا لپ‌تاپ قرار دارد صحبت کنیم.

به نظر شما بایوس در کجای مادربرد سیستم کامپیوتری شما قرار دارد؟

توجه کنید بایوس روی هارد دیسک شما قرار ندارد که شما بتوانید آن را حذف یا تغییراتی روی آن اعمال کنید بلکه روی تراشه‌ای روی مادربرد کامپیوتر شما قرار دارد که از آنجا اجرا می شود و حتی یک باتری در کنارش قرار دارد که توسط آن تغذیه می شود برای همین است که بایوس توسط این منبع تغذیه که برای خودش دارد هنگامی که کامپیوتر خاموش است و به برق دسترسی ندارد ساعت سیستم و مقداری از تنظیمات مهم را در خود نگه می دارد تا به محض روشن شدن کامپیوتر بتواند این ها را روی سیستم پیاده سازی کند.

در واقع وقتی شما کامپیوتر روشن می کنید ویندوز دارید یا لینوکس سیستم عامل به محض بوت شدن می آید ساعت سیستم را از بایوس می پرسد و در خود نگه می دارد و اگر شما ساعت سیستم را چک کنید میبینید که درست است برای این است که بایوس در تمام زمان ها بیدار بوده توسط باتری که داشته و زمان را در خود نگه داشته در غیر این صورت زمان سیستم برای شما به اشتباه نمایش داده می‌شد.

اعمال قفل روی کامپیوتر در اول بوت شدن با تنظیمات بایوس

دیگر مواردی که می توان در مورد بایوس صحبت کرد اینکه بایوس های قدیمی آنچنان تنظیمات خاصی نداشتند و خیلی ساده بودند ولی امروزه بایوس ها بسیار گرافیکی شده و تنظیمات قابل توجهی دارند و به شما این امکان را می دهند که کارهای مختلفی روی سیستم خود اعمال کنید مثلاً یکی از مواردی که خیلی از افراد دوست دارند که به محض روشن شدن سیستم از آن ها پسورد خواسته بشه و بدون داشتن رمز صحیح نتوان وارد این مراحل بعدی بوت سیستم شد و شما  خیلی راحت می توانید از طریق بایوس روی سیستم خود رمز بگذارید تا جلوی دسترسی غیرمجاز افراد را بگیرید.

گاهی اوقات ‌پیش می آید که افراد به ناخواسته رمزی که گذاشته شده روی بایوس را فراموش می کنند و در این جور مواقع پیشنهاد هایی می‌شود که باتری بایوس را برای زمانی درآورده و دوباره جا بگذارید برای همین گفتم که تنظیمات مهم و حساس در بایوس نگهداری میشه و توسط منبع ذخیره که باتری بایوس باشد حفظ میشه وقتی شما باطری رو در می آورید آن اطلاعات به اصطلاح می پرد و سیستم اصلاً فراموشی می کند که رمزی روی آن صحبت شده بود.

کنترل روی سخت افزار کامپیوتر یا لپ تاپ از طریق bios مادربرد

از دیگر فواید بایوس می‌توان کنترل روی چرخش فن کامپیوتر یا لپتاپ گفت البته این کار را با دانش کافی انجام دهید که بعضی افراد به علتی می خواهند صدای کمتر از کامپیوتر لپ تاپ و ایجاد شود از طریق بایوس صدای فن را کاهش می دهند یا در واقع میزان فعالیت یا دور فن را می کاهند که این برای سیستم بسیار خطرناک است.

وقتی فن سیستم در حال فعالیت است بدین معنی است که دارد عملیات خنک سازی و کاهش دمای سیستم را انجام می دهد افرادی بودند که فن سیستم را از این طریق غیرفعال کردند و باعث سوخته شدن اجزای اصلی سیستم شدن مثل cpu که قلب تپنده کامپیوتر شماست و این فن وظیفه خنک سازی این بخش را دارد.

پس در بحث میزان دور فن لپ تاپ یا کامپیوتر اگر سواد لازم را ندارید به هیچ وجه تغییراتی اعمال نکنید از طریق بایوس یا از طریق نرم افزار هایی که روی سیستم عامل شما نصب می شوند و کنترل روی بخش هایی از سخت افزار مثل فن را به شما می دهند یه نکته هم بهتون بگم اینکه به توصیه و صحبتهای افرادی که سواد لازم در این خصوص را ندارند گوش نکنید چون ممکن است صدماتی به کامپیوتر یا لپ تاپ خود وارد کنید.

مقاله ای با عنوان چگونگی افزایش سرعت ویندور کامپیوترها ایجاد شده است که می توانید مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *