دلایل خراب شدن و سوختن فلش
  1. خانه
  2. سیستم عامل و نرم افزار کامپیوتر
  3. علت ها و دلایل خراب شدن و کار نکردن فلش مموری های usb
سیستم عامل و نرم افزار کامپیوتر

علت ها و دلایل خراب شدن و کار نکردن فلش مموری های usb

در این مطلب که به همراه یک فیلم آموزشی آماده شده است به زبان خیلی ساده علت های آسیب دیدن فلش یو اس بی ها usb ها را به شما می گوید. این حافظه هاب قابل حمل و جابجایی قطعات حساسی هستند و اگر در استفاده از آنها بی توجهی…

دوره‌های در تخفیف

عجله کن! تکرار نمی شه…

در این مطلب که به همراه یک فیلم آموزشی آماده شده است به زبان خیلی ساده علت های آسیب دیدن فلش یو اس بی ها usb ها را به شما می گوید. این حافظه هاب قابل حمل و جابجایی قطعات حساسی هستند و اگر در استفاده از آنها بی توجهی شود ممکن هست اطلاعات موجود در آنها از بین برود و صدمات جبران ناپذیری به شما وارد کند.

افرادی را دیده ایم که تنها یک فلش مموری دارند و تمام زندگی خود را در آن usb قرار دادند حالا فکر کنید اگر اتفاقی برای این فلش مموری ها بیفتد چه ضرر و زیان هایی در زندگی شخصی و حتی در کسب وکار آن شخص به وجود می آید.

در این مقاله کاربردی به زبان ساده می‌خواهیم به اکثر موضوعات که در داخل فیلم بالا در خصوص علت های کار نکردن فلش مموری در دستگاه های مختلف از جمله ضبط ماشین , تلویزیون , کامپیوتر , لپ تاپ و غیره بحث شده است صحبت کنیم.

علت های نرم افزاری بالا نیامدن و کار نکردن فلش

یکی از دلایل آسیب دیدن و کار نکردن فلش مموری های usb اختلال در سیستم نرم افزاری خود فلش است همان طور که در این ویدیو آموزشی دیدید وقتی فلش به دستگاه وصل میشود یک سری عملیات از جمله ورودی خروجی و پردازش های مختلف روی آن صورت می گیرد.

اگر در حین یکی از این عملیات اختلال و مشکلی در فرآیند کار فلش صورت گیرد مثل ویروسی بودن دستگاه میزبان حالا می‌خواهد تلویزیون باشد لپ تاپ باشد یا کامپیوتر می تواند در این فرآیند نرم افزاری فلش اختلال ایجاد کرده باعث آسیب رساندن به آن شود.

علت دیگر بالا نیامدن و خوانده نشدن اطلاعات موجود در فلش مموری usb می‌تواند استفاده نادرست از این حافظه ها باشد بدین صورت که وقتی فلش به دستگاه وصل است و اطلاعات دارد رد و بدل می‌شود به یک باره فلش را از دستگاه خارج کرده و باعث صدمه زدن به بخش نرم افزاری یا بهتر بگویم محاسبه گر سیستم فلش می‌شویم

به زبان ساده بخواهم شرح دهم تمامی اطلاعاتی که در فلش مموری ها ذخیره می‌شوند با یک آدرس مخصوص در حافظه این فلش ها جا می‌گیرد وقتی شما می‌خواهید از این اطلاعات استفاده کنید این سیستم فلش هر فایل و اطلاعاتی که مد نظر شما باشد با توجه به آن آدرسی که دارد به شما نشان می‌دهد.

حالا فرض کنید این آدرس به اشتباه ذخیره شده باشد و حالا هرچقدر هم شما بخواهید به اطلاعات دسترسی داشته باشید دیگر نمی‌توانید و آنجاست که متوجه می‌شوید که فلش مموری شما آسیب دیده و باید به دنبال راه‌هایی برای بازیابی و ریکاوری اطلاعات مهم خود در آن هستید پس می‌بینید که چقدر رفتار درست با فلش مموری می‌تواند در سلامت اطلاعات شما تأثیر گذار باشد.

دلایل خراب شدن و سوختن فلش

مورد مهم بعدی که می‌تواند باعث آسیب دیدن و از بین رفتن اطلاعات شما و عدم کارکرد صحیح فلش مموری ها شود استفاده از فلش مموری های بی کیفیت و تقلبی موجود در بازار است بدین صورت که شاید در اوایل کار این‌طور به نظر برسد که قیمت ارزان این فلش usb ها شاید توجیه اقتصادی داشته باشد

اما بعدها که به واسطه استفاده از همین فلش های بی کیفیت اطلاعات حساس و حیاتی خود را که می‌تواند مربوط به زندگی شخصی و کاری شما باشد از دست بدهید آن وقت متوجه می‌شوید که چند ده هزار تومان سود بی ارزش باعث ضررهای میلیونی شما شده پس در خرید تجهیزات مخصوصاً تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی خساست به خرج ندهید و آنچه را که که مورد نیاز شما است تا حد ممکن بالاترین کیفیت را تهیه فرمایید.

جلوگیری از سوختن و خراب شدن فلش با خروج ایمن از کامپیوتر

یکی دیگر از رفتار هایی که خیلی از افراد هنگام خروج فلش از کامپیوتر موبایل یا لپ تاپ شخصی یا کاری خود انجام نمی‌دهند خروج ایمن و مطمئن فلش مموری از دستگاه است.

همان‌طور که در فیلم آموزشی به وضوح آموزش داده شد شما قبل از خروج فلش حتماً گزینه و تیک خروج در حالت امن فلش مموری را حالا در کامپیوتر یا موبایل بزنید تا همان بحث نرم افزاری که در بالاتر بیان کرده‌ام به مشکل بر نخورد و بعداً بتوانید به صورت صحیح و درست از فلش مموری خود استفاده کنید.

سایر مواردی که سبب کار نکردن و خراب شدن فلش مموری های usb می‌شود آسیب های فیزیکی به فلش است مثالی که بخوام برای شما بزنم به فرض فلش از دستان می‌افتد یا اینکه فلش در آب می‌افتد و خیس می‌شود و یا اینکه در جایی که رطوبت زیاد است فلش را قرار می‌دهید آسیب می‌بینید

یا بالعکس در جایی که حرارت زیاد است باز هم می‌تواند سبب آسیب رساندن به فلش مموری شود گرد و خاک محیط هم به اجزای داخلی فلش آسیب می‌رساند و سرب افزایش حرارت قطعات داخلی آن می‌شود پس در پایان کار خود با فلش آن را در جای مناسب قرار دهید.

همچنین در مواردی مشاهده شده افرادی که وسواس دارند و هنگامه وارد کردن فلش به پورت مخصوص خود آن‌قدر فشار وارد می‌کند که سبب خراب شدن هم فلش و هم پورتی را که از آن استفاده می‌شود.

یک سری موارد دیگر هم هستند که می‌توانند در دراز مدت به فلش مموری شما آسیب وارد کند مثلاً فرض کنید در دستگاه و سیستمی که می‌خواهید از آن استفاده کنید جریان نامتناوب الکتریسیته به صورت پی در پی صورت گیرد به بردها و مدارهای داخلی فلش صدمات جدی وارد می شود. و در دراز مدت باعث خرابی آن می شود.

یا رفتارهایی مشابه اینکه فلش شما در دراز مدت یکسره به سیستم وصل است حتی زمانی که به آن احتیاج ندارید پس توصیه می‌شود زمانی که از فلش مموری استفاده نمی‌کنید آن را از دستگاه خارج کنید. در انتهای این ویدئو آموزشی هم روش‌هایی ساده ولی کاربردی را در جهت بازیابی یا همان ریکاوری اطلاعات از دست رفته یا ناقص شده فلش مموری ها را می‌آموزید.