آموزش و یادگیری برنامه نویسی را چگونه و از کجا شروع کنیم؟

در این مقاله از وب سایت و مجله آموزشی فندک ما می‌خواهیم در خصوص این مورد صحبت کنیم که برنامه نویسی اصلاً چی هست؟ در چه سنی باید آغاز کنیم؟ برای چی باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟ کدام زبان برنامه سازی را برای شروع انتخاب کنیم؟ و آیا اصلا می شود از این حوزه کسب درآمد کرد؟ و سوالات مشابه … سعی کردم یک نقشه راه ساده و جمع و جور در مسیر یادگیری برنامه نویسی خدمت شما ارائه بدم.

در گام اول توجه داشته باشید دوستان که اصلاً برنامه نویسی چیزی نیست که خیلی ساده و پیش پا افتاده باشه و هر که مثلاً از خواب بلند شد یه دفعه هوس یادگیری برنامه نویسی کند و آموزش دیدن را شروع کند.

در گام اول باید بدانید که برنامه نویسی جز سخت ترین کارهای جهان است چون خودتون که بهتر از من می دانیدکه کار فکری که با تمرکز و ذهن انسان درگیر است به مراتب سخت تر از کار یدی و دستی و فیزیکی است.

توجه داشته باشید دوستان یه سری ویژگی ها است که هر کسی می خواهد وارد دنیای برنامه نویسی و یا طراحی سایت یا بازی سازی و غیره شود باید آنها را از قبل در نظر بگیرد. مثلاً از این موارد دشوار و چالش برانگیز می‌توان به یادگیری مداوم برای چیزهای جدید پرداخت.

یادگیری زبان انگلیسی پایه و اساس شروع برنامه نویسی حرفه ای است!

عزیزان برنامه نویسی و دنیای کامپیوتر هر روزه رو به پیشرفته و در لحظه آموزش آپدیت می شود و موارد جدید به آن اضافه می شود و اگر شما بخواهید مثلا خودتونو به یک پکیج آموزشی و یه دوره ای که شرکت کردید محدود کنید از این قافله عقب می مانید.

خوب وقتی که آموزش ها هر لحظه جدیدتر می شود در نتیجه دانش قبلی شما هم مقداری کهنه و فرسوده می شود و از علم تازه به وجود آمده عقب می مانید طبیعتاً خودتان بهتر از من میدانید که در دنیا در اکثر موارد هرآموزش و تکنولوژی جدیدی که به وجود می آید به زبان انگلیسی است و شما تا دانش مطالعه و درک مطالب و مقالات انگلیسی زبان را نداشته باشید نمی توانید از این آموزش استفاده کنید و دانش برنامه نویسی خود را زیاد کنید.

پس گام اول در شروع و یاد گیری برنامه نویسی می‌شود اقدام برای درک زبان انگلیسی

عزیزان وقتی شما در مسیر یادگیری برنامه نویسی ابزاری به نام زبان انگلیسی را در کنار خود داشته باشید مطمئن باشید که یک گام از سایر افراد در این حوزه جلوتر هستید و هرگاه به ارور و مشکلی در این زمینه بر بخورید خودتان با یک جستجوی ساده در اینترنت و مطالعه اکثر انجمن ها و پرسش و پاسخ های انگلیسی زبان مشکل خودتون را برطرف می کنید و محتاج و نیازمند کسی در این مورد نیستید.

تاثیر علاقه در مسیر  یادگیری درست یک زبان برنامه نویسی

در قدم و مرحله دوم از یادگیری برنامه نویسی شما باید پاسخ این چند سؤال را از خود بپرسید.
اصلاً باید به این نکته فکر کنید که آیا دوست دارید برنامه نویسی یاد بگیرید؟ آیا دوست دارید شغل مورد علاقه شما باشه؟ آیا دوست دارید از برنامه‌نویسی کسب درآمد کنید؟ آیا می خواهید با برنامه نوشتن خودنمایی کنید؟ آیا می خواهید از چیزهای جدید در حوزه تکنولوژی کامپیوتر سر در بیارید و شناخت نسبی به دست بیاورید؟

خوب شاید برای شما جالب باشد که چرا من از شما در گام اول دلیل یادگیری برنامه نویسی می پرسم خوب ببینید افرادی بودن که چند مدت شاید چند سال وقت خودشان را گرفتند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که برنامه‌نویسی شغل و کار مورد علاقه آنها نبوده است و در این زمان داشتن به کار بیهوده می پرداختند.

آموزش برنامه نویسی را از کجا بیاموزیم.

برای همین است که من در ابتدا میخوام که شما خوب مسیر خود را پیدا کنید که به سرنوشت اینجور افراد دچار نشوید که هم وقت و انرژی خود را هدر دادند و هم اگر در این مدت دنبال علاقه خود می رفتند شاید الان به شغل مورد علاقه خود می‌رسیدند و حتی کسب درآمد هم داشتند.

حالا من فرض میکنم که شما علاقه دارید که برنامه نویس بشین و زبان انگلیسی خود را هم تا مقدار قابل توجهی تقویت کردید و میخواهید گام اول برنامه نویس شدن را بیاموزید

یک نکته که من در بخش زبان انگلیسی فراموش کردم به شما یادآوری کنم اینکه بعضی افراد سوال می پرسند با چه مقداری برای کار برنامه نویسی زبان انگلیسی را قوی کنیم این بستگی به هدف شما دارد در ابتدا و شروع به کار نیاز نیست که خیلی سواد بالایی در این زمینه داشته باشید و صرفاً که شما با عبارات آشنا باشید کفایت می‌کن

منظورم این است که در یک متن انگلیسی که شما می‌خواهید استفاده کنید دلیل ندارد که تمام کلمات را متوجه شوید و حدوداً چند تا کلمه تاثیرگذار هستند که معنی اصلی جمله را می رسانند.

و اگر شما معنی آن چند کلمه کلیدی و مهم این عبارات را بدانید به مرور و به تجربه می توانید وقتی شما زیاد از این عبارات انگلیسی استفاده کنید کم کم یک سری از کلمات و معنی ها ملکه ذهن شما می شوند

بعضی کلمات کاربرد کمی دارند می‌توانید از مترجم ها استفاده کنید و به مرور زمان که کلمات را ترجمه کنید در حافظه شما ماندگار می‌شود و دانش شما در زبان انگلیسی برای درک متون برنامه نویسی بهتر و قوی تر میشه
خوب حالا که تمامی مراحل بالا را طی کردیم باید زبان برنامه نویسی که میخوایم با آن برنامه نویسی را شروع کنیم را انتخاب کنیم.

چگونه برنامه نویس حرفه ای و خوبی شویم؟

اول کار باید این این را بدانید که برنامه های کامپیوتری توسط زبان های برنامه نویسی به وجود آمدند یعنی شما در واقع با زبان های برنامه نویسی که می آموزید می‌توانید به کامپیوتر دستور دهید تا عملیات مورد نظر شما را انجام دهد.
توجه کنید کامپیوترها زبان انسان ها را متوجه نمی شوند و برنامه های شما باید توسط نرم افزارهای خاص به زبان قابل فهم برای کامپیوتر تبدیل شود یا بهتر بگم تفسیر شود.

خوب درنتیجه می فهمیم و درک می کنیم که که زبان های برنامه نویسی چند سطح دارند یعنی از سطح های بالا و نزدیک به زبان انسان گرفته تا زبان های بسیار سطح پایین و آشناتر با زبان کامپیوتر یعنی صفر و یک.

یعنی چون کامپیوتر و سخت افزار فقط ۰و۱ را متوجه می شود پس برنامه شما در نهایت باید به صفر و یک تبدیل شود تا برای سخت‌افزار قابل فهم باشد.

کار کردن با زبان های برنامه نویسی سطح بالا خیلی راحت تر است چون خیلی شبه به زبان انگلیسی دارند و یادگیری آن ها سریع تر است در عوض زبان های سطح پایین کار کردن با آنها خیلی سخت تر است.

اهمیت حوزه انتخابی برای فعالیت به عنوان برنامه نویس در بازار

خوب از این موارد که بگذریم شما باید انتخاب کنید که بر چه بستر و پلتفرمی می‌خواهید کدنویسی و در واقع عملیات برنامه نویسی را انجام دهید.

یعنی مثلاً میخواهید برنامه و اپلیکیشن برای موبایل بنویسید برای تحت وب بنویسید و یا برای دسکتاپ
به زبان ساده تر اگر برای موبایل نرم افزار بنویسید همین اپلیکیشن‌هایی می‌شود که روی تلفن های شما چه از نوع اندرویدی و ios نصب است.

اگر بخواهید برای دسکتاپ برنامه بنویسید میشود اکثراً نرم افزارهای ویندوزی که روی کامپیوترهای خانگی و شرکتی نصب می کنند و استفاده می کنند.

در نهایت برنامه هایی که تحت وب اجرا می شوند تمام وب سایت ها و وبلاگ ها و در واقع تمام سرویس ها و نرم افزارهایی که تحت وب اجرا می شوند را شامل می شود.

این مواردی را که به شما گفتم سه بخش اصلی برنامه نویسی است که می‌توانید همین امروز یادگیری آنها را شروع کنید و به زودی کسب درآمد کنید.

اما برنامه نویسانی هستند که برای سیستم عامل ها و تلویزیون های هوشمند و مودم ها و یخچال هوشمند و سایر مواردی که میتوانند پردازشی را در خود انجام دهند را شامل می شود را برنامه می نویسنند

خوبی مقداری در مورد برنامه نویسی موبایل صحبت کنیم که به صورت کلی در دسته بندی برنامه نویسی برای اندروید و ios را شامل می‌شود که اکثر تلفن های همراه که امروز افراد استفاده می کنند سیستم عامل اندروید یا ios دارند و به تبع آن برنامه نویسان برای این دو شروع به نوشتن برنامه می کند کند که معمولا برای برنامه نویسی اندروید از زبان هایی مثل جاوا و سی شارپ و کاتلین و غیره استفاده می شود.

برای برنامه نویسی برای سیستم عامل ios هم از زبان هایی مثل سوئیفت و در گذشته از آبجکتیو سی استفاده می شد.

چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنیم

در مورد برنامه نویسی تحت وب صحبت کنیم که آن هم به دو بخش اصلی فرانت اند و بک اند تقسیم می شود که در این برنامه نویسی یک طرف کاربر و مرورگر آن است و در طرف دیگر سروری که باید پاسخ درخواست کاربر را بدهد.

شما باید به عنوان یک برنامه نویس انتخاب کنید که در کدام بخش می خواهید و شروع به برنامه نویسی کنید این بستگی به علایق و تمایلات شما دارد که می توانید در هر دو سمت در اوایل کار شروع به کدنویسی کنید تا کم کم متوجه شوید که به کدام سمت بیشتر علاقه دارید.

نمی شود به طور مشخص گفت که کدام بخش بهتر است و این کاملاً بستگی به سلایق و علایق شما دارد یکی ممکنه عاشق برنامه نویسی در سمت کاربر باشد و یکی اصلا تمایلی به آن بخش نداشته باشد.

اما به طور خلاصه اگر خواستید در سمت کاربر شروع برنامه نویسی کنید باید زبانهایی مثل html css را در شروع کار بیاموزید و مهارت خود را در این دو زبان تقویت کنید و سپس سراغ جاوااسکریپت رفته و با کتابخانه های آن مقداری آشنا شوید تا همین جای کار شما یک شناخت نسبی از برنامه نویسی سمت کلاینت به دست آوردید.

حالا اگر تمایل داشتید می‌توانید شروع به یادگیری زبان پویای مثل php کنید که مختص برای برنامه نویسی وب به وجود آمده است و یادگیری آن نسبتا آسان است در ضمن زبان برنامه نویسی رایگانی هم است و شما برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.

بجز php زبان های دیگری هم هستند که بسته به نیاز می توانید از آن ها استفاده کنید

در بخش آخر کار هم گفتیم برنامه‌نویسی برای دسکتاپ وجود دارد و در آن بخش هم برای سیستم عامل هایی مثل ویندوز و مکینتاش سیستم عامل محبوب خانواده اپل است و سیستم عامل دوست داشتنی لینوکس که می‌توانید برای اینها با زبان هایی مثل جاوا پایتون سی پلاس پلاس و سی شارپ و غیره شروع به برنامه نویسی و تولید نرم افزار کنید

چگونه زبان برنامه نویسی با درآمد خوب را پیدا کنیم؟

خوب شاید براتون سوال پیش بیاد که برای بازار کار و کسب درآمد بیشتر و آینده برنامه نویسی ما سراغ کدام از این زبان ها برویم؟

که امروزه در دست هر شخصی یک تلفن همراه وجود دارد و نرم افزاری که برای موبایل های هوشمند نوشته میشه هر روز داره بیشتر بیشتر میشه پس یکی از گزینه های موجود که می تواند آینده خوبی برای شما رقم بزنه یادگیری برنامه نویسی برای موبایل است

اما من این را اول‌ کار شروع و یادگیری برنامه نویسی به شما پیشنهاد نمیدم چون ممکن است شما را از برنامه‌ نویسی دل زده کند چون یکسری پیچیدگی خاص دارد که برای کسی که تازه برنامه نویسی را می خواهد آغاز کند زیاد جالب نیست.

توصیه من به شما این است که برای شروع سراغ برنامه نویسی تحت وب بروید و با html و css کار را آغاز کنید
چون هم خیلی خیلی آسون است و تجربه کاربری بهتری را به شما می دهد و شما را علاقه مند به برنامه نویسی می کند.

خوب بعد از یادگیری این موارد شما هستیم که تصمیم می گیرید می خوای در وب ادامه دهید یا سراغ برنامه نویسی اندروید یا غیره روید و توصیه اکید من به شما این است که در دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی هیچ وقت به توصیه دیگران بدون تفکر عمل نکنید.

به عنوان مثال مثلاً شخصی که خودش از راه برنامه نویسی اندروید کسب درآمد می‌کند طبیعتاً به شما توصیه می کند سراغ برنامه نویسی اندروید بروید و کسی هم که تحت وب کد نویسی می کند شما را تشویق به یادگیری زبان‌های سمت سرور مثل php یا سمت کلاینت مثل جاوا اسکریپت و…

اما روش درست در انتخاب زبان برنامه نویسی این است که اول شما به این درک و نتیجه برسید که میخواهید برای چه مدت به برنامه نویسی و کد نویسی ادامه دهید آیا فقط برای تفریح میخواهید برنامه نویسی کنید انجام یک پروژه دانشگاهی یا اینکه آنقدر علاقه دارید به برنامه‌نویسی که می‌خواهید شغل مورد علاقه شما شود و یک عمر از آن کسب درآمد کنید.

اگر قصد شما از برنامه نویسی انتخاب به عنوان شغل است توصیه اکید دارم حدالامکان قبل از شروع کار روی انتخاب درست و حرفه ای وقت و زمان بگذارید تا قشنگ معلوم شود به چه حوزه علاقه دارید

این نکته ای که الان می خواهم بگویم در تمامی موارد صادق است و ربطی به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی ندارد

اینکه سعی کنید همیشه در هر حوزه‌ای سراغ علاقه خود بروید و صرفاً بر اساس حرف مردم که می گویند این خوب است آن خوب نیست این بازار کار بهتر دارد آن آینده بهتر داد و غیره انتخاب خود را انجام ندهید

در دنیای برنامه نویسی خوب تحقیق کنید یک زبان برنامه نویسی که متناسب با علاقه شما هست انتخاب کنید البته این کار را حتما با مشورت متخصص انجام دهید خیلی بهتر است چون ممکن است شما به چیزی علاقه مند باشید که اصلاً کاربردی در زمان حال ندارد و اصلاً مورد نیاز بازار کار نیست.

پس از آن که زبان برنامه نویسی درست را با سه معیار مورد علاقه بودن و داشتن بازار کار مناسب و استاندارد و جامع و کامل بودن آن زبان مورد نظر برای فعالیت را انتخاب کردید حالا کافی است تمرکز زیادی را برای یادگیری آن صرف کنید

چند نکته است کسانی که در حین یادگیری برنامه نویسی هستند این موارد مواجه می‌شوند که اگر مراقب چنین خطراتی که پیرامون آغاز برنامه نویسی وجود دارد نباشید چندین ماه یا چندین سال زمان خود را صرف پیدا کردن زبان مورد نظر می کنید و نه تنها برنامه نویس نشدید بلکه زمان با ارزش زیادی را هدر دادید و در آخر افسرده می شوید و می گویید که برنامه نویسی خوب نیست و…

برنامه نویسی را چطور شروع کنیم؟

توجه کنید دوستان در حین یادگیری برنامه نویسی به هیچ وجه این سوالات را نظیر آیا زبان برنامه نویسی انتخابی را عوض کنم؟ آیا مسیر و گرایش دیگه ای در کامپیوتر وارد شوم؟ آیا چند زبان برنامه نویسی رو همزمان با هم یاد بگیرم؟

استمرار در یاد گیری زبان های برنامه سازی کامپیوتر برای بازار کار

یادگیری برنامه نویسی چقدر طول میکشد و زمان از ما میبرد؟

ببینید شخصی که درست کار میکند اگر روی یک زبان برنامه نویسی زوم کند و زمان خوبی را به یادگیری خودش اختصاص می دهد و همچنین با تمرکز کامل تمرین و تلاش کند به جرات میتوان گفت که بعد از شش ماه آن شخص می تواند استخدام شود و کسب درآمد داشته باشد به شرطی که با جون و دل روی آن زبان تمرکز کند و باقی موارد چیزهای بیهوده را از ذهن خود خارج کند

انتخاب منبع آموزشی درست برای یادگیری برنامه نویسی هم خیلی مهم است امروزه سایت های زیادی هستند که به زبان فارسی آموزش هایی را در اختیار شما عزیزان چه به صورت پولی یا رایگان قرار می دهند.

مقاله توهم برنامه نویس شدن به صورت رایگان هم می تواند برای شما مفید باشد.
برای شروع استفاده کردن از این آموزش ها خوب است که شما با چارچوب آن زبان آشنا شوید و درک کنید که اصلا برنامه نویسی چی هست؟

نحوه انتخاب بهترین منبع آموزشی برای استارت زدن یادگیری برنامه نویسی

دوستان در یادگیری برنامه نویسی خساست به خرج ندهید و برای یادگیری خود ارزش قائل شوید و تا می توانید از هزینه درست پرهیز نکنید و اگر دیدید آموزشی در جایی که به صورت حضوری و مجازی می تواند تاثیر مثبت در روند یادگیری شما داشته باشد حتما از آن استفاده کنید

اینکه از کدام سایت آموزشی استفاده کنیم و از کجا و چگونه برنامه نویسی را یاد بگیریم برای خودش خیلی صحبت داره و در این مطلب نمی گنجد ولی توصیه من اینه که برای شروع یک دوره فارسی زبان مناسب را پیدا کنید و ادامه کار حتماً همانطور که در اول مقاله گفتم برای حرفه ای شدن و حل مشکلات در برنامه نویسی سراغ منابع انگلیسی زبان بروید چون علم روز کامپیوتر و برنامه نویسی هر روزه به زبان انگلیسی تولید می شود

اگر شما به این زبان مسلط نباشید تقریبا میشود گفت که کار شما لنگ می ماند و همیشه از دیگران یک گام عقب هستید و باید منتظر بمانید کسی آن مطلب آموزشی انگلیسی زبان را ترجمه کرده تا شما بتوانید استفاده کنید و آن زمان خیلی دیگر دیر است پس حتماً یادگیری زبان انگلیسی در اولویت کاری خود قرار دهید.

خوب دوستان اکثر موارد مهم در این مطلب گفته شد و سایر موضوعات مثل تاثیر ریاضیات در برنامه نویسی یا موارد گفته شده در دانشگاه در برنامه نویسی یا سایر موضوعات مثل میزان درآمد و غیره به طور خلاصه در این مقاله گفته شد.

من سعی کردم برای کسی که میخواد شروع کند به یادگیری برنامه نویسی در این مطلب اصل موضوع را به دور از حاشیه بیان کنم که انشاالله دوستان حداقل شروع کنند و در ادامه با جستجو هایی که زبان انگلیسی حتی الامکان انجام می دهند هر روز بهتر از دیروز با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان و همراهان مجله آموزشی فندک در پناه الله یکتا به هر آنچه که دوست دارید برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *